Multipl Skleroz ve Depresyon

 

Multipl skleroz (MS) semptomlarını yönetirken, kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlar olması doğaldır. Depresyona girdiğinizi fark ederseniz, doktorunuza bildirin. Yoluna geri dönmen için ihtiyacın olan desteği ve tedaviyi almana yardım edecek.

MS ve Depresyon Arasındaki Bağlantı

Çok fazla stres veya zor bir durumla uğraşan herkes depresyona sahip olabilir. Bu nedenle, multipl sklerozun uzun vadeli fiziksel semptomlarının ruh halinizde nasıl değişikliklere yol açabileceğini anlamak kolaydır.

Ancak MS’in kendisi de depresyona neden olabilir. Hastalık, beynin ruh halini etkileyen sinyaller göndermesine yardımcı olan sinirlerin etrafındaki koruyucu kaplamayı tahrip edebilir.

 

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Depresyonda olduğunuzda, üzülebilir veya sinirlenebilir, enerjinizi kaybedebilir ve eskiden sevdiğiniz şeylerden zevk almayı bırakabilirsiniz. Ayrıca umutsuz veya değersiz hissedebilirsiniz.

Sahip olabileceğiniz diğer bazı belirtiler şunlardır:

  • Odaklanmada zorluk
  • kontrol edilemeyen ağlama
  • Karar vermekte zorlanmak
  • Çok uyuma isteği
  • Geceleri düşme veya uykuda kalma sorunu
  • Açıklayamadığın ağrılar ve acılar
  • Üzgün ​​mide ve sindirim sorunları
  • Düşük cinsel dürtü veya diğer cinsel sorunlar
  • Baş ağrısı
  • Kilo kaybına veya alımına neden olan iştah değişikliği

Depresyonda olan bazı insanlar ölüm veya intihar düşüncelerine sahip olabilir, hatta intihara teşebbüs edebilir.

 

Ne Zaman Yardım Alınır

Üzüntünüz, ilişkilerde sorunlara, iş sorunlarına veya aile anlaşmazlıklarına neden olmak gibi hayatınızı daha da kötüleştiriyorsa doktorunuzdan yardım isteyin – ve bu sorunların net bir çözümü yoktur.

İntihar hakkında düşünceleriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

 

Depresyon için Nereden Yardım Alabilirim?

Tedavi alma zamanının geldiğine karar verdiğinizde, birinci basamak doktorunuzla başlayın. Sizinle nasıl hissettiğiniz hakkında konuşabilir ve aldığınız ilaçların veya başka bir sağlık sorununun belirtilerinize neden olmadığından emin olabilir.

Doktorunuz tedavi reçete edebilir veya sizi semptomlarınıza bakabilecek ve bunları tedavi etmenin yollarını önerebilecek bir akıl sağlığı uzmanına yönlendirebilir.

 

Tedavi

Doğru tedaviyi almanın ilk adımı, depresyonda olduğunuzu kabul etmektir. Sonraki yardım aramaktır. Bu şeyler tüm sürecin en zor kısmı olabilir. Ancak bir kez bir doktorla bağlantı kurduğunuzda, iyileşmenize yardımcı olacak birçok yol vardır.

Antidepresan ilaçlar bir seçenek olabilir, ancak bunları yalnızca doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanmanız gerekecektir. Psikoterapi veya konuşma terapisi ile birlikte aldığınızda genellikle en iyi sonucu verirler. Bu tür bir tedavide, depresyonunuzu tetikleyebilecek şeyler üzerinde çalışmanıza yardımcı olabilecek bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşursunuz.

 

İntiharın Uyarı İşaretleri

Sizde veya tanıdığınız birisinde bu belirtiler varsa, bir ruh sağlığı uzmanıyla iletişime geçin veya hemen acil servise gidin:

kendini öldürmekten bahsetmek
Her zaman ölüm hakkında konuş veya düşünmek
Umutsuz, çaresiz veya değersiz olmakla ilgili yorumlar yapmak
“Burada olmasam daha iyi olurdu” veya “Dışarı çıkmak istiyorum” gibi şeyler söylemek
Kötüleşen depresyon (derin üzüntü, ilgi kaybı, uyku ve yemek yeme güçlüğü)
Çok üzgün olmaktan çok sakin olmaya veya mutlu davranmaya ani geçiş
Kırmızı ışıkta geçmek gibi ölümcül olabilecek riskler almak
Eskiden umursadığın şeylere olan ilgini kaybetmek
İşleri sonlandırmak veya vasiyetinizi değiştirmek

 

 

The post Multipl Skleroz ve Depresyon appeared first on Fizyomer.com.